Praha skutečně bez chaosu ? 3 týdny poté

Pořád Praha skutečně bez chaosu? 3 týdny po té.

V Praze se konalo neformální zasedání ministrů zemí EU zodpovědných za energetiku. Ministři jednali dva dny. Témata byla vodík, energetická připravenost na nadcházející zimu a také možná revize trhu s elektřinou. Konkrétní výsledek? Žádný.

Řešením vysokých cen energií a další pomocí Ukrajině ve válce s Ruskem se minulý týden na neformálním summitu v Praze zabývali premiéři a prezidenti zemí Evropské unie. Konkrétní výsledek? Nula.

Radní Scheinherr není detektiv! A proto neodvolal havířovského zastupitel ANO Róberta Masarovičena ten je nadále šéfem Pražské strojírny. Přežil kontrolu ze strany náměstka pražského primátora Adama Scheinherra, který nedokázal posoudit jeho roli v korupční kauze Via Consult. Najednou a to to vypadlo, že je s Policií jedna ruka.

A mimo Prahu:

Pivovarský dvůr v Plzni-Černicích, který zahrnuje druhý největší pivovar ve městě, hotel, restauraci a pivní lázně, musí vinou zvýšení cen energií zdražovat produkty i služby. "Nemáme žádné zisky," řekla ČTK Martina Köhlerová, ředitelka komplexu s 50 zaměstnanci.

Růst cen v Česku dál sílí, v září ceny meziročně vyskočily o 18 procent.

Zdražování v Česku se České národní bance (ČNB) stále nedaří zastavit. Meziročně ceny vyskočily o 18 procent, v porovnání se srpnem se pak cenovky zvýšily o 0,8 procenta. Uvedli to statistici.

Zrychlil růst cen elektřiny na 37,8 procenta (v srpnu 34,6 %), zemního plynu na 85,9 procenta (v srpnu 61,4 %) a tuhých paliv na 55,8 procenta (v srpnu 45,8 %). U potravin a nealkoholických nápojů nejvíc rostly ceny masa (o 23,6 %) a mléčných výrobků a vajec (o 25,8 %). Naopak zpomalení meziročního cenového růstu nastalo v září především v dopravě, kde byly ceny pohonných hmot a olejů vyšší o 22,7 procenta, zatímco v srpnu ceny rostly o 28,3 procenta.Ceny vyskočily o 18 procent.

Ministerstva se dohodla na definici zranitelného zákazníka kvůli podpoře od státu na energie. Dohodu má koalice od úterý. Na tiskové konferenci ve Sněmovně to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU- ČSL). Definici zranitelného zákazníka mělo podle dřívějších informací připravit ve spolupráci s resortem práce ministerstvo průmyslu kvůli využívání úsporného tarifu. Mluvčí ministerstva práce Eva Davidová ČTK řekla, že resort průmyslu po úterní dohodě lídrů pětikoalice návrh legislativní úpravy také dokončí a předloží. Takže teď alespoň víme, jak se nám bude říkat. ZRANITELNÝ ZÁKAZNÍK. Jak se vám výsledky práce vlády líbí?

A naosledy text z pátku: Růst cen v Česku nebere konce. Příčinou jsou drahé energie, jež stále razantněji tlačí na celý spotřebitelský koš. Výrazně dražší plyn a elektřina dopadají na výrobu, bydlení i veškeré další služby, od kadeřníků po restauratéry. Bez plynu se neobejde výroba hnojiv, takže jsou pak drahé i zemědělské plodiny a produkty včetně krmiv pro zvířata. Proto lidé zaplatí víc nejen za maso a mléko, ale i za máslo a sádlo.

A situace na Magistrátu? Hledají se koaliční průniky nového vedení. Primátor Hřib a jeho parta nedělá nic. Jaký to bude mít důsledek pro Pražany? Obrovský. Je pro naše hnutí slabou náplastí, že jsme již v létě volali po razantních změnách a krocích, které budou Prahu bránit před chudobou a zimou. A je smutnou skutečností, že politici nově zvolení i ti na odchodu nedělají NIC!

Zdroje: ČTK, Novinky.cz, Seznam.cz, Aktuálně.cz