Rozhovor s Pavavlem Jarošem, kandidátem na starostu na Praze 13

Začněme náš rozhovor pozitivní otázkou. Co se vám v Praze 13 nejvíc líbí a proč jste si ji vybral za svůj domov?
Prahu 13 jsem si vybral proto, že je to okrajová městská část vklíněná mezi Prahu 5 a Prahu 6 a zároveň má díky pětici stanic metra dobré a rychlé spojení s centrem. Zároveň jsou v Praze 13 zelené plochy, především Centrální park a část Prokopského a Dalajského údolí, což jsou velice příjemná místa pro procházky. Milovníci jízdy na kole mohou rychle sjet Prokopským údolím k Vltavě a pokračovat na Zbraslav, Cukrák, ale i přes Radotín, Černošice, Mokropsy a dále údolím řeky Berounky až ke Karlštejnu, což se musím přiznat, že zatím byla moje nejdelší jízda na kole. A Praha 13, tedy hlavně sídliště Lužiny, kde bydlím, jsou dílem architekta Obersteina s jeho proslulými rondely.

Kam nejraději chodíte za zábavou či relaxem?
Bohužel v oblasti zábavy Praha 13 nic moc nenabízí, není zde kino ani divadlo, chybí plavecký bazén a další možnosti. Já mám divadlo velice rád, a proto často navštěvuji především divadelní scénu na Vinohradech, kam jsem již jako dítě chodil s rodiči a kde hrála vynikající plejáda českých herců v čele s mým oblíbeným Milošem Kopeckým, Jiřinou Jiráskovou, Danou Kolářovou, Karolínou Slunéčkovou, Viktorem Preissem, Jaroslavem Satoranským a dalšími herci. A jelikož v Praze 13 nenajdete ani zajímavé výstavy, jsem nucen za kulturou cestovat do středu Prahy, což je metrem alespoň velice rychlé a pohodlné. Pohyb si snažím zajistit přes léto jízdou na kole či delšími procházkami a po zbytek roku se pokouším alespoň třikrát týdně hýbat ve fitcentru Volcano, občas si dám také saunu.

Když už jsme nakousli téma kultury a volného času, netajíte se kritikou současného programu v Kulturním domě Mlejn. Co místní dramaturgii nejvíce vyčítáte?
Byl bych rád, kdyby se ve Mlejně konala menší divadelní představení, výstavy a hudební vystoupení k poslechu i tanci. Občané si mi i stěžují, že se pramálo dbá na kulturní povědomí našich dětí a mládeže, ať již formou různých kroužků či představení.

Kandidujete na starostu Prahy 13. Co dalšího vás tu rozčiluje, například v dopravě?
Především Rozvadovská spojka končící, jak říkáme, v Praze 13 „ve zdi“, která měla pokračovat přes Jinonice na Smíchov a dále. Za uplynulé čtyři roky, kdy byla na magistrátu hlavního města u vesla koalice Pirátů, Prahy sobě (její radní Adam Scheinherr na tom má lví podíl), STAN, KDU-ČSL a TOP 09, se situace nepohnula ani o milimetr. Zato nám pan radní Scheinherr maluje další cyklopruhy pro kola na silnicích, kde nikdo nikdy jezdit nebude a jen nám komplikují dopravu nejen pro auta, ale hlavně pro autobusy MHD. O šílenosti cyklopruhů v centru Prahy ani nemluvím.

Dlouhodobě velkým problémem je parkování, především na sídlištích. Volná místa mávnutím kouzelného proutku nelze vytvořit, jak to tedy vyřešit?
Máte pravdu, situace v této oblasti je katastrofální. Vedení radnice Prahy 13 složené ze zástupců ODS, ANO, STAN a KDU-ČSL a ani vedení hlavního města situaci s nedostatkem parkovacích míst neřeší. Cesta k nápravě je jednoduchá – zamyslet se nad nevyužitými plochami, které často hyzdí vzhled naší městské části, a vhodně je upravit na parkovací místa. A rovněž začít projektovat a stavět parkovací domy a podzemní garáže, jako je tomu ve většině evropských civilizovaných měst. Parkovací domy by měly být v okolí Lužin, Velké Ohrady a na Zličíně a nově je doplní budovaný parkovací dům v Petržílkově ulici.

Jak je na tom Praha 13 po bezpečnostní stránce? Jelikož mi tu bydlí příbuzní, vím, že v mnoha novostavbách bývá čeština spíše minoritním jazykem…
Největším problémem, jak mě informovali občané naší městské části, je bezpečnost v Centrálním parku hlavně ve večerních a nočních hodinách spojená s nedostatečným osvětlením parkových cest. Dále je to problematika osvětlení přechodů pro chodce a nedostatek retardérů ve více obydlených částech, které by byly zárukou dodržování předepsané rychlosti v obci 50 km/h, případně na některých místech i nižší. Situace s cizinci před příchodem zvýšeného počtu ukrajinských migrantů byla celkem dobrá, ač Praha 13 je městskou částí, která měla na svém území největší počet cizích státních příslušníků, 17 % z celkového počtu obyvatel. S cizinci se nám tu žilo poklidně a to, že si zde hodně kupovali a pronajímali byty, svědčilo o Praze 13 jako o vhodném a klidném místě pro bydlení. Problémy se vyskytly hlavně v uplynulém půlroce, kdy nám nově příchozí parkují celkem bezohledně na všech možných místech a chovají se dost arogantně a neomaleně…

Myslíte si, že současné vedení Prahy 13 v dostatečné míře myslí na seniory a děti?
Myslím si, že senioři by si zasloužili větší pozornost ze strany vedení naší městské části. Pokud bych to měl na starost, snažil bych se pro seniory opět pořádat výlety po krásách naší vlasti, zajistit jim hudbu k tanci i poslechu, umožnit opět návštěvu kin a divadelních představení, ale také pro ně pořádat procházky s programem. Obdobně nepříliš dobrá situace je u dětí a mládeže. Chybí mi mimoškolní aktivity, ať již v oblasti kultury či hlavně sportu.

Pokud se stanete starostou, jaké byste si stanovil prioritní cíle pro první polovinu volebního období, tedy do roku 2024?
Praha 13 potřebuje restart ve více oblastech. Jednou z mých hlavních priorit by byla příprava a projekty výstavby parkovacích domů na Lužinách a Velké Ohradě s účastí naší městské části a hlavního města Prahy. Dále tlačit budoucí vedení Prahy k dokončení Rozvadovské spojky. Chtěl bych přehodnotit bytovou a hlavně kancelářskou výstavbu na území Prahy 13, je potřeba postavit i školu, mateřské školy, zdravotnické zařízení a restaurace, chybí koupaliště, prostory pro sport atd. Je nutné zlepšit péči o zeleň, vysazovat nové stromy a chtěl bych vybudovat alespoň dvě komunitní zahrady, kde by občané naší městské části mohli pěstovat ovoce, zeleninu, bylinky a potkávat se za účelem zábavy a odpočinku.

Máme podzim a mnoho lidí s obavami vyhlíží chladnější počasí, které při dnešních cenách energií znamená citelný zásah do peněženek. Co s tím?
Vnímáme obavy Pražanů z vysokých cen energií a chceme jim v tomto ohledu nabídnout možná řešení, ať už na úrovni městské části či v rámci celé Prahy. Řešení spočívá ve snížení energetické náročnosti domů a bytů. Chceme pro ně vytvořit možnost zapojit se do programů, které by jim pomohly snížit ceny za energie a ušetřit peníze. Tyto programy by je neměly finančně zatěžovat a měly by se pro ně využít prostředky z evropských fondů nebo z firemního sektoru. Počítáme, že by mohly lidem přinést úsporu kolem 20 až 30 procent. A protože má Praha stoprocentní podíl v Pražské plynárenské, určitě se chceme zaměřit i na další úspory v této společnosti. Pro sociálně slabší občany, seniory a zdravotně handicapované musíme vytvořit systém pomoci a městské části, tedy i Praha 13, by měly být jejím zprostředkovatelem mezi obyvateli a městem.

Měl byste ve funkci starosty čas i na sbor dobrovolných hasičů v Třebonicích, jehož jste členem?
Samozřejmě bych si našel čas i na práci s dobrovolnými hasiči v Třebonicích a na setkávání s místními rybáři, kteří jsou všichni členy spolku dobrovolných hasičů.

zdroj: www.nasepraha.cz